Projektbeskrivning

SORTING
SNABBA OCH ENKLA LYFT AV SKROT OCH STEN

Sorteringsgripen lämpar sig särskilt bra för arbeten inom bygg och anläggning samt på återvinningsanläggningar. Den är utrustad med lasthållningsventil och kolvackumulator som är monterade inne i oket, integrerade med hydrauliken. Sorting klarar tunga lyft och är samtidigt otroligt vridstyv. Till skillnad från Construction går den spets-mot-spets.

Gripstorlek015*025040055080
Max ArbetstryckMPa2525252525
Gripkraft, spets-spetskN918171746
Öppningstid vid 70 l/mins0,40,50,80,92,2
Slutningstid vid 70 l/mins0,70,81,41,63,5
Längd, sluten gripmm71077089010101220
Max gripviddmm13901500200023302650
Max breddmm440510550550800
Bredd ytterklomm4255205209001200
Höjd sluten gripmm7057908809701290
Höjd öppen gripmm530525420480940
Min gripdiametermm360510590650670
Griparea0,120,170,230,270,46
MaxlastKg300050007000700010000
ViktKg2003203805901100