Project Description

DUO
TVÅ I EN

Med Duo* spar du tid och byter enkelt funktion från virkesgrip till risgrip och tvärt om. Snabbt. Ett funktionsbyte tar mindre än tio minuter och det enda som krävs är några enkla handgrepp. Med Duo spiller du varken tid eller olja. Uppgifter du tidigare behövde två gripare till, löser du nu enkelt med en.

Gripstorlek028035055
Max ArbetstryckMPa232323
Gripkraft, spets-spetskN16,716,116
Öppningstid vid 70 l/mins0,91,01,7
Slutningstid vid 70 l/mins1,51,62,5
Längd, sluten gripmm8308851110
Max gripviddmm169018802390
Max breddmm488526526
Bredd ytterklomm434472472
Höjd sluten gripmm530565695
Höjd öppen gripmm635600715
Min gripdiametermm110120160
Griparea0,280,350,55
MaxlastKg350050005000
ViktKg248/260275/290345/360