Projektbeskrivning

SKOPOR
FÖR FLIS OCH MASSOR

Den nya generationen flisskopor bygger på vår beprövade och framgångsrika gripteknik och finns i storlekar från 0,15 till 1,8 m3. Skoporna är framtagna för hantering av flis och för optimal funktion i flisbilarnas skåp samt mot underlaget. Skopan kan anpassas för att användas i andra material som ballast och fyllnadsmassor.

Gripstorlek150300500100015001800
Max ArbetstryckMPa252525252525
Gripkraft, spets-spetskN91818171717
Öppningstid vid 70 l/mins0,30,50,50,80,90,9
Slutningstid vid 70 l/mins0,50,80,81,41,61,6
Höjdmm825845845100011801180
Breddmm880915915120014551455
Längdmm4306501000140016001800
Bredd öppen gripmm150015001500223026002600
Höjd öppen gripmm730730760590725725
VolymKg150300500100015001800
MaxlastKg200030003000300030003000
ViktKg190330360500620650