TÄVLA! LADDA UPP DITT GRIPANDE FOTO HÄR!

Construction

Marknadens största gripvidd

Construction är vår mest exklusiva grip och har en av marknadens största gripvidd. Den är designad för infästning på grävmaskiner och har ett unikt ok (bärare), grövre plåt bockat i ett stycke och inga svetsade sidostycken. Lasthållningsventilen* och kolvackumulatorn* sitter monterade inne i oket, integrerat med hydrauliken. Construction klarar tunga lyft och är samtidigt otroligt vridstyv.


Gripstorlek015*025040055080
Max arbetstryckMPa2525252525
Gripkraft, spets-spetskN1018171746
Öppningstid vid 70 l/mins0,40,81,11,73,6
Slutningstid vid 70 l/mins0,61,41,72,55,2
Längd, sluten gripmm74080096511001355
Max gripviddmm11701460207523902840
Max breddmm397510550550800
Bredd ytterklomm355434472472714
Höjd sluten gripmm510560635685885
Höjd öppen gripmm685725655725940
Min gripdiametermm90100150180175
Gripaream20,150,250,400,550,8
MaxlastKg300050007000700010000
ViktKg165290340380830

Construction

Marknadens största gripvidd

Construction är vår mest exklusiva grip och har en av marknadens största gripvidd. Den är designad för infästning på grävmaskiner och har ett unikt ok (bärare), grövre plåt bockat i ett stycke och inga svetsade sidostycken. Lasthållningsventilen* och kolvackumulatorn* sitter monterade inne i oket, integrerat med hydrauliken. Construction klarar tunga lyft och är samtidigt otroligt vridstyv.

* Drivs med en cylinder


Ladda hem Produktblad

Kontakta oss

Tomas Jonsson

VD/Marknadschef

Telefon: +46 652-366 91
Mobil: +46 70-634 66 50
Klicka här för att mejla

Amanda Fredlund

Säljsupport

Telefon: +46 652 366 90
Mobil: +46 76 783 66 90
Klicka här för att mejla

Sigvard Weisbjerg

Platschef

Telefon: +46 652 366 96
Mobil: +46 70 226 50 00
Klicka här för att mejla

Rainer Alakorpi

Kontruktion/Skärande bearbetning

Telefon: +46 652 366 93
Mobil: +46 70 212 82 69
Klicka här för att mejla

Andreas Löfling

Försäljning

Telefon: +46 652 366 97
Mobil: +46 70 366 97 28
Klicka här för att mejla

Magnus Bergman

Inköp/Produktionsplanering

Telefon: +46 652 366 98
Mobil: +46 70 575 86 95
Klicka här för att mejla

Daniel Fors

Konstruktion/Svetsansvarig

Telefon: +46 652 366 92
Mobil: +46 70 357 03 54
Klicka här för att mejla

Johan Hedin

Styrelseordförande

Mobil: +46 70 211 08 56
Klicka här för att mejla

Hitta till oss

Köpmanbergsvägen 3
824 50 Hudiksvall, Sweden
Telefon: +46 652 366 90
Fax: +46 652 405 50
Klicka här för att mejla

#1

Vi ligger steget före våra konkurrenter, både vad det gäller produkter och ambitioner. Vi ger dig inte bara det du förväntar dig, vi möter också dina behov och utmaningar i framtiden.