Projektbeskrivning

V-SHAPE
DET ENKLA SÄTTET ATT SORTERA

V-Shape påminner en del om vår standardgrip och är speciellt framtagen för att underlätta finsortering. Med V-Shape blir markkontakten minimal. Med en centrerad spets på klon påverkas inte kraftfördelningen och risken för snedbelastning elimineras i praktiken.

Gripstorlek025028035040050055
Max ArbetstryckMPa232323232323
Gripkraft, spets-spetskN1716,716,116,21616
Öppningstid vid 70 l/mins0,80,91,01,11,51,7
Slutningstid vid 70 l/mins1,41,51,61,72,12,5
Längd, sluten gripmm80083088597010801110
Max gripviddmm145016901880207021102390
Max breddmm488488526526526526
Bredd ytterklomm434434472472472472
Höjd sluten gripmm540530565610615695
Höjd öppen gripmm690635600630830715
Min gripdiametermm110110120140140160
Griparea0,250,280,350,400,500,55
MaxlastKg350035005000500050005000
ViktKg230235260290315330