Project Description

RECYCLING
LYFTER SKROT, STUBBAR OCH TRÄDDELAR

RC är särskilt utvecklad för återvinningsindustrin där den snabbt och enkelt sorterar och hanterar varierande material såsom sopor, skrot och returträ. Den har fler och kraftigare klor samt mekaniska stoppar som hindrar cylindrarna från att gå i ändläge. För dig om jobbar med returträ, träddelar och stubbar till vardags finns RC även i ett breddat HD+ utförande.

Gripstorlek028035HD+040050055HD+
Max ArbetstryckMPa2323232323
Gripkraft, spets-spetskN16,716,116,216,016,0
Öppningstid vid 70 l/mins0,91,01,11,71,7
Slutningstid vid 70 l/mins1,51,61,72,52,5
Längd, sluten gripmm83088597011101110
Max gripviddmm16901880207023902390
Max breddmm488504526526504
Bredd ytterklomm434652472472652
Höjd sluten gripmm530565610695695
Höjd öppen gripmm635600630715715
Min gripdiametermm110120140160160
Griparea0,280,350,400,550,55
MaxlastKg35005000500050005000
ViktKg290345345390410