Projektbeskrivning

MINI
LITEN MEN STARK

Små, lätta och smidiga gripare som är anpassade för mindre maskinapplikationer, skogsvagnar, styckegodskranar eller mindre grävmaskiner. Drivs med endast en cylinder. Geometrin är densamma som i våra framgångsrika större modeller.

Gripstorlek015020015020015020015
Max ArbetstryckMPa23232323232323
Gripkraft, spets-spetskN9,38,79,38,79,38,79,3
Öppningstid vid 70 l/mins0,40,40,40,40,40,40,4
Slutningstid vid 70 l/mins0,60,60,60,60,60,60,6
Längd, sluten gripmm740780740780740780740
Max gripviddmm1170140011701400117014001210
Max breddmm397397397397397397397
Bredd ytterklomm355355355355355355310
Höjd sluten gripmm510510510510510510510
Höjd öppen gripmm685645685645685645690
Min gripdiametermm909590959095100
Griparea0,150,200,150,200,150,200,15
MaxlastKg2000200020002000200020003500
ViktKg120130150160135145175