Project Description

HDX
FÖR XTREMA JOBB I TUFFA MILJÖER

HDX är byggd för xtrema uppgifter, i tuffa miljöer för stora skotare, lunnare eller grävmaskiner som hanterar helstam. Modellen är kraftigt förstärkt med ett chassie bockat i ett stycke med expanderskydd. Parallellstaget är förstärkt och klorna är försedda med mekaniska stoppar för att skona cylindrar. Som tillval finns lasthållningssats och Xtra kloförstärkningar.

Gripstorlek035040055
Max ArbetstryckMPa232323
Gripkraft, spets-spetskN16,116,216,0
Öppningstid vid 70 l/mins1,01,11,7
Slutningstid vid 70 l/mins1,61,72,5
Längd, sluten gripmm8859701110
Max gripviddmm188020702390
Max breddmm556556556
Bredd ytterklomm472472472
Höjd sluten gripmm565610695
Höjd öppen gripmm600630715
Min gripdiametermm120140160
Griparea0,350,400,55
MaxlastKg500050005000
ViktKg330360440