Projektbeskrivning

CONSTRUCTION
MARKNADENS STÖRSTA GRIPVIDD

Construction är vår mest exklusiva grip och har en av marknadens största gripvidd. Den är designad för infästning på grävmaskiner och har ett unikt ok (bärare), grövre plåt bockat i ett stycke och inga svetsade sidostycken. Lasthållningsventilen* och kolvackumulatorn* sitter monterade inne i oket, integrerat med hydrauliken. Construction klarar tunga lyft och är samtidigt otroligt vridstyv.

Gripstorlek015*025040055088
Max ArbetstryckMPa2525252525
Gripkraft, spets-spetskN1018171746
Öppningstid vid 70 l/mins0,40,81,11,73,6
Slutningstid vid 70 l/mins0,61,41,72,55,2
Längd, sluten gripmm74080096511001355
Max gripviddmm11701460207523902840
Max breddmm397510550550800
Bredd ytterklomm355434472472714
Höjd sluten gripmm510560635685885
Höjd öppen gripmm685725655725940
Min gripdiametermm90100150180175
Griparea0,150,250,400,550,8
MaxlastKg300050007000700010000
ViktKg165290340380830